‘הדברים שלא היה לי את מי לשאול’: שיחות באמונה החרדית

הספקות באמונה הם חלק בלתי נפרד מתהליך היציאה בשאלה, בעיקר בשל ראיית העולם החרדית בה חונכנו. תפיסת עולם מורכבת ועשירה שדווקא מתוכה מברר היוצא, אבי תפילינסקי את האמונה החרדית, בשפה משותפת עם האדמו”ר מאמשינוב- רבי יעקב אריה מיליקובסקי, ומספק לנו הצצה נדירה אל סוכתו של האדמו”ר ודבריו אל היוצא שמתפרסמים אצלנו לראשונה

 

יש דברים שאני אפילו לא מעז לסדר אותם לכדי מחשבה מסודרת, הפחד מלנגוע בהם, החשש שמא אאבד את שארית אמונתי לגמרי, זה מלחיץ, ומכביד עליי כבר שנים על גבי שנים. עד… שקרסתי, נפשית, פיזית, וגם מנטלית.

עכשיו, אחרי שקרסתי, אני לאט לאט אוזר אומץ, לנסות לסדר את המחשבות, את ההרהורים ואת הספיקות, ולנסות להסביר בעיקר לעצמי את הקונפליקטים ואת ההצפות הרגשיות. אני מנסה, לא ברור שאצליח, אבל אני יודע שאם אצליח, אז לפחות בנושא הזה, המוח יירגע, ינוח, ואתו גם הלב”.

במילים אלה פותח אבי תפילינסקי את מכתבו לאדמו”ר שהתפרסם בגלל סדר יומו המיוחד- מאריך מאוד בהכנות לתפילה ולקיום מצוות ולעתים השבת שלו מסתיימת רק ביום ראשון. איש מפתח בקהילה החרדית שמתייחס לראשונה לספקותיו של היוצא בשאלה ולתהליך אותו הוא עובר. לא כמנודה, לא כ’אחר’- אלא כחסיד החרד מרבו, והרב החרד מאימת השכינה.

 

 

ניכר כי נקודת המבט של התלמיד השואל הינה בוסרית כיאה למי שאך יצא מהקהילה החרדית, אבל כעבור 6 שנים בחר לערוך ולפרסם את השיחות כצורתן, אופי הכתיבה שבחר מעניק לקורא תחושה כאילו הוא אתם בחדר, מאזין, צופה, וגם מעורר השארה למחשבות מסוג של מה אני הייתי עונה או שואלת לו הייתי שם.

את הספר בגרסת PDF חינמית ניתן לקרוא ולהוריד כאן. אין לנו ספק, שמדובר פנינה ספרותית למיטיבי לכת. חג שמח!

?>
דילוג לתוכן