שחרור מצה”ל

כנס משתחררים וסדנאות ההכנה לקראת שחרור

כל חייל העומד לפני שחרור מקבל זימון לכנס משתחררים. בכנס מוסברים ומפורטים הזכויות וההטבות המגיעות לחיילים משוחררים, וכן מופעלים דוכנים שונים של מוסדות לימודים, הכשרה מקצועית ומקומות תעסוקה שונים.

נוסף על “כנס משתחררים”, חיילים מסוימים יקבלו גם הזמנה לסדנת הכנה לקראת השחרור. סדנאות אלה נערכות לחיילים לוחמים, חיילים בודדים, תושבי הפריפריה וחיילים השייכים לאוכלוסיות ייחודיות. מטרת הסדנאות היא להקנות למשתחררים כלים לקראת היציאה לאזרחות.

גם כנס משתחררים וגם סדנאות ההכנה מאורגנים על ידי היחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון. זוהי יחידה שתפקידה הוא לעזור לחיילים לעבור ממסגרת הצבא לאזרחות. ליחידה יש מרכזים ברחבי הארץ, שאליהם ניתן להגיע ולקבל ייעוץ והכוונה בכל היבטי המעבר בין הצבא לאזרחות, כולל אבחון וייעוץ תעסוקתי.

מענק שחרור ופיקדון אישי

מענק השחרור והפיקדון האישי הם בין הזכויות החשובות ביותר למשתחררים משירות צבאי או לאומי.

מענק השחרור הוא סכום כסף שנכנס ישירות לחשבון הבנק של המשתחרר תוך 60 יום מיום השחרור. מרגע שהוא נכנס לחשבון אפשר להשתמש בו מיד לכל מטרה. גודל המענק משתנה לפי אורך השירות ואופיו.

הפיקדון האישי, לעומת זאת, הוא סכום גבוה יותר, אך השימוש בו מוגבל: בחמש השנים הראשונות לאחר השחרור אפשר להשתמש בסכום אך ורק למטרות ספציפיות: לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, דיור ונישואין. לאחר מכן, במשך שנתיים, ההגבלה מוסרת ואפשר להשתמש בסכום לכל מטרה.

כספי הפיקדון עומדים לרשות החיילים המשוחררים תוך שבועיים עד חודש ממועד סיום השירות הצבאי או הלאומי. כספי הפיקדון אינם מוזרמים ישירות לחשבון הבנק. אם ברצונכם למשוך את הכסף, עליכם למלא טופס ולגשת לסניף של בנק לאומי או בנק הפועלים (כן, גם אם אין לכם חשבון באחד מהבנקים האלה).

שימו לב: אם לא משכתם את הפיקדון בתום 7 שנים מהשירות, לא תוכלו למשוך אותו.

תוכלו להתעדכן בסכומים המדויקים של המענק והפיקדון ובדרך למשיכתם דרך אתר האגף והקרן לחיילים משוחררים.

מלגות ליוצאי צבא

מלגות לימודים רבות ניתנות על ידי גורמים ממשלתיים, כגון משרד החינוך, ועל ידי גורמים פרטיים, כגון קרנות אייסף, אימפקט, מפעל הפיס ועוד.

ברבות מהמלגות מוצג תנאי סף לקבלתן: שירות צבאי או שירות לאומי. חלק מהמלגות מיועדות ללוחמים או לתומכי לחימה.

בררו על המלגות המגיעות לכם במשרדי דיקן הסטודנטים במוסד הלימודים שבו אתם לומד (או מתעתדים ללמוד).

עבודה נדרשת ועבודה מועדפת

עבודה נדרשת / עבודה מועדפת היא עבודה המזכה את החייל המשוחרר במענק כספי נוסף לאחר 6 חודשי עבודה. המענק הוא תוספת לשכר שתקבלו מהמעסיק. תוכלו לעבוד בעבודה מועדפת וליהנות מהתנאים תוך שנתיים מיום השחרור. המענק ניתן ע”י הביטוח הלאומי.

עבודה נדרשת היא עבודה שהוגדרה כך על פי חוק. מדובר בתעסוקה בענפים שונים (כפי שיפורט מיד) – שאינה פקידותית ואינה דורשת הכשרה מקצועית.

  • תחנות דלק (למשל: מתדלקים, קופאים, מתקני פאנצ’רים, שוטפי מכוניות, מאבטחי מתקני חלוקה, נהגי מכליות)
  • אתרי בנייה (כולל כל עבודת בנייה, חיבור לתשתיות, מדידות, סלילת כבישים וצביעתם)
  • בתי מלון (למשל: חדרן, קב”ט, טבח, צוות בידור, עובד בבריכת המלון)
  • חקלאות ובתי אריזה. בתחום זה אפשר לקבל מענק חלקי על 4 חודשי עבודה בלבד, כיוון שחלק מהעבודות החקלאיות הן עונתיות. כולל: משתלות, עבודה ביערות קק”ל, חממות, עבודות הדברה, גידול בעלי-חיים, שמירה על שדות, וכמובן, עבודה בשדות עצמם ובמפעלי אריזה, גם בעבודות ניקיון)
  • מפעלי תעשייה ובתי מלאכה. כאן, בניגוד לרוב המקרים, גם בעלי מקצוע יהיו זכאים למענק במקצועות: מסגרות וריתוך, חרטות וכרסום, חשמלאות, מכונאות, מכשירנות, משחיזנות, חייטות, גזרנות ותפירת עור. בקטגוריה זו נכללות גם עבודות לא מקצועיות. למשל: במוסך, במתפרה, בפאנצ’ריה, בבית זיקוק, בחברת החשמל או בהנחת תשתיות של מקורות, ובמפעלי היי-טק.
  • בטיפול באנשים בעלי מוגבלויות. מדובר בסיוע בפעילויות היום-יום, כמו הלבשה, האכלה ורחיצה של בעלי מוגבלות. בעבודה זו אפשר לעבוד במוסדות לחולים סיעודיים, תשושי נפש או מוסדות שיקום.
    במסגרת סעיף זה אפשר לסייע גם לאדם מסוים. תוכלו לראות פירוט רב יותר של המקצועות בעבודה נדרשת והתנאים לסיוע לאדם ספציפי באתר הביטוח הלאומי. לחצו כאן.

כדי לקבל את המענק צריך לעבוד באחת מהעבודות מהרשימה למשך 150 ימי עבודה מלאים, במשך לפחות 6 חודשים, אבל לא יותר מ-12 חודשים, ובכל חודש לא יותר מ-25 ימים. שימו לב: כל התנאים צריכים להתקיים – אם למשל עבדתם 150 ימים ב-5 חודשים, לא תקבל את המענק, כי כל חודש נספרים רק 25 ימים. אם עבדתם 6 חודשים אבל רק 140 ימים, לא תקבלו את המענק. בשני המקרים האלו צריך להשלים את הימים או החודשים החסרים. אם עבדתם 150 ימים במשך 13 חודשים – לא תקבלו מענק, כי התקופה ארוכה מדי.

אינכם חייבים לעבוד באותה העבודה במשך כל התקופה, אפשר לעבוד בכמה עבודות ולצבור בהן מספיק ימים, או אפילו בשתי עבודות נפרדות באותו הזמן – רק שימו לב לא לחרוג מ-25 ימים בחודש.

תנאי נוסף לקבלת המענק הוא זכאות לדמי אבטלה בזמן תחילת העבודה. בפועל זה אומר שעליכם להתחיל לעבוד בתוך שנה מיום השחרור.

טיפ לאלו מכם שמתכננים לטייל אחרי הצבא: כדאי לעבוד בעבודה נדרשת תקופה קצרה לפני הטיול, ולהשלים את שאר הימים לאחר הטיול.

יש להשלים 150 יום בעבודה בתוך שנתיים מיום השחרור, לא כולל ימי מילואים. כל יום מילואים דוחה את התאריך האחרון לקבלת מענק. כלומר, מי שעשה מילואים במשך חודשיים, יכול להשלים את ימי העבודה עד שנתיים וחודשיים מיום השחרור.

עוד על תנאי הזכאות למענק לחצו כאן

שאלות נפוצות ותשובות – כאן

על אופן הגשת התביעה – לחצו כאן

עבודה ליוצאי צבא

חיילים משוחררים רבים נעזרים בהכשרה שקיבלו בצבא לצורך פרנסתם לאחר השחרור. כך למשל, ההכשרה בשימוש בנשק בצבא יכולה לעזור להשתלב במשרות אבטחה, שמירה וביטחון לצרכים אזרחיים, כגון אבטחת טיולים, קניונים, מוסדות ציבוריים, בתי מלון ועוד. מי שקיבל הכשרה קרבית מיוחדת ומעמיקה יותר, כגון הכשרה ללוחמה בטרור, יכול להשתלב אחרי הצבא בתפקידים ביטחוניים ייחודיים ומורכבים יותר, כגון אבטחת אישים.

בדומה לכך, בתפקידים רבים בצבא ניתן ללמוד ולשפר מיומנויות שונות, כגון תכנות מחשבים, ניהול כספים או פיתוח חומרי הדרכה, שעשויים לעזור במציאת משרה בחיים האזרחיים. במהלך השירות רצוי לקשור קשרים חבריים ומקצועיים עם גורמים בצבא ובארגונים אחרים כדי להכין תשתית למציאת עבודה מתאימה באזרחות, משרה שתהלום את אישיותכם ואת כישוריכם ותקדם אתכם לקראת מימוש שאיפותיכם.