אוניברסיטאות

 

אוניברסיטה היא מוסד להשכלה גבוהה המעניק שלושה תארים – תואר ראשון (B.A), תואר שני (M.A), ותואר דוקטור (Ph.D.). אוניברסיטה היא בדרך כלל מוסד ותיק המעניק כלים וניסיון במחקר ובלמידה עיונית.

בארץ יש שמונה אוניברסיטאות: הטכניון בחיפה, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בר-אילן ברמת גן, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע, אוניברסיטת אריאל והאוניברסיטה הפתוחה. מכון ויצמן מספק תארים מתקדמים בלבד.

לשם קבלה ללימודים באוניברסיטה יש צורך בתעודת בגרות מלאה ובמבחן פסיכומטרי (במקרים מסויימים לא נדרש פסיכומטרי). ציונים אלו משתכללים לציון אחד (סכם) הקובע לאיזה חוג (תואר) תוכלו להתקבל. חשוב לציין שבכל אוניברסיטה ובכל חוג הציונים מחושבים באופן שונה.

אם הציון שלכם אינו מספיק כדי להתקבל לחוג המבוקש, או אם אין ברשותכם תעודת בגרות מלאה – עליכם ללמוד במכינה קדם-אקדמית. לחצו כאן למידע נוסף על מכינות קדם אקדמיות. 

שכר הלימוד במוסדות מתוקצבים מבוקר על ידי המועצה להשכלה גבוהה ומסובסד על ידי המדינה. אוניברסיטה היא גוף מתוקצב, ונכון לשנת תשע”ז, שכר הלימוד לתוכנית לתואר ראשון עומד על 10,137 ש”ח, ו-13,698 ש”ח לתואר שני.

שימו לב, בתוכנית לימוד רבות תצטרכו לקחת קורסים משלימים, לרבות קורסים באנגלית. עלות קורסים אלו אינה מחושבת בשכ”ל (שכל לימוד) הבסיסי.

תוכלו לממן את השכ”ל באמצעות מלגות או הלוואות – פירוט על כך בפרק מלגות

כדי לדעת באיזו אוניברסיטה כדאי לכם ללמוד, תוכלו להיעזר בדירוג זה.

 

איפה עדיף ללמוד – באוניברסיטה או במכללה?

לימודים באוניברסיטה נחשבים יוקרתיים יותר מלימודים במכללה. הדבר יבוא לידי ביטוי אם תרצו להתקבל לתואר שני (תואר מאוניברסיטה ייחשב טוב יותר מתואר של מכללה) וכן אם תבקשו להתקבל להמשך לימודים באוניברסיטה בחו”ל.

גם מעסיקים רבים נוטים להחשיב תארים מאוניברסיטה כטובים ויוקרתיים יותר מתארים של מכללה. עם זאת, חשוב לציין שאם למדתם במכללה המתמחה בתחום לימוד מסוים (חינוך, עיצוב וכו’) ייתכן שתקבלו העדפה על פני בוגרי אוניברסיטה.

השיקולים בבחירה בין אוניברסיטה למכללה

 

  • עלות כספית: בדקו כמה יעלו לכם הלימודים בכל אחד מהמוסדות, אוניברסיטה, מכללה ציבורית, מכללה פרטית.
  • מיקום האוניברסיטה או המכללה: האוניברסיטאות ממוקמות בערים מרכזיות, ואילו מכללות נמצאות באזורי פריפריה. ודאו שיש אמצעי  תחבורה נגישים למקום הלימוד וממנו לביתכם או למקום העבודה שלכם.
  • התעודה: ודאו שהתעודה שתקבלו בסוף הלימודים תשרת את המטרות העתידיות שלכם, תואר שני או התקבלות למקום עבודה. כאמור, תעודה מאוניברסיטה לא תמיד תיחשב טובה יותר מתעודה של מכללה.
  • יחס אישי וסגנון לימודים: בדרך כלל מכללות מתגאות בכך שהן מעניקות יחס אישי ללומדים, וכן מספר התלמידים בכיתה במכללה יהיה לרוב קטן יותר מזה שבאוניברסיטה.
  • תנאי הקבלה: ברוב המקרים תנאי הקבלה באוניברסיטה גבוהים יותר על כן במקרים מסוימים בהם השקעת את מירב המאמצים והציונים שהשגתם אינם עומדים בתנאי הקבלה באוניברסיטה למסלול שבחרתם כדאי לבדוק את אופציית המכללות שם אולי הדרישות יתאימו להישגיכם.