הכנה לגיוס- כושר, מיונים, גיבושים וציוד

הכנה פיזית ומנטלית

השירות הצבאי שונה לחלוטין ממה שהורגלת אליו בעבר, בייחוד בעומס הפיזי והמנטלי שהוא טומן בחובו. המסלול הקרבי דורש מיומנויות פיזיות שאת רובן החייל רוכש תוך כדי תהליך ההכשרה, אך התייצבות לשירות ללא כל הכנה פיזית ומנטלית, עלולה להעיב על ההסתגלות ליחידה הצבאית ואף על היכולת לסיים את המסלול או להתקבל אליו מלכתחילה. חמור מכך, התחלת שגרת אימונים צבאית איטנסיבית ללא רקע גופני מתאים יכולה לגרום לפציעות ולשברי מאמץ. 

מכוני הכנה

קיימות מסגרות רבות, ציבוריות ופרטיות, שמטרתן לספק הכנה פיזית שתסייע למועמד לשירות צבאי לצלוח את הטירונות ואת האימונים המתקדמים. אותם המכונים משלבים בנוסף לאימון הפיזי גרידא, אלמנטים נוספים מהשירות הצבאי דוגמת בניית כושר מנטלי ויכולת התמדה, התמקדות בהיבט הקרבי של הכושר הגופני, הכולל נשיאת אלונקות ומעבר מכשולים, ואף מתן ידע וכלים בתחום התזונה והבריאות בצבא. ככלל, המדריכים במכוני ההכנה יהיו בעלי רקע צבאי קרבי ויוכלו לייעץ לחניך באשר ליחידה הצבאית המתאימה לו ביותר וללוות אותו בצורה אפקטיבית בזכות הניסיון שלהם. 

שימו לב- ההיעזרות במוסדות ההכנה השונים אינה הכרחית, ישנם רבים שמסתפקים באימון עצמי ברמה הנדרשת. רצוי להתייעץ תחילה עם גורם מקצועי, דוגמת מאמן אישי, על מנת לייצר תכנית אימונים יעילה ואינטנסיבית מחד, אך כזאת שלא תסכן את המתאמן בפן הבריאותי מאידך. לחצו כאן למעבר למדריך להכנה גופנית לקראת גיבוש בצה”ל, הכולל תכנית אימונים אישית בת 12 שבועות. 

קבוצות הכנה לצבא

חוגי גדנ”ע לשיפור הכושר הגופני לקראת הגיוס. החוגים ניתנים בתשלום סמלי עבור הביטוח בלבד.

אזור צפון – 04-9957290

אזור מרכז – 03-5126644

אזור דרום – 08-8618789

המרכז החינוכי יובל עילם

יובל עילם, בעל ראשון בחינוך גופני ותואר שני במינהל חינוך, מאמן כושר גופני מוסמך הקים מרכז הכנה לצה”ל. עילם עצמו שירת כלוחם ביחידת 669. המרכז פועל משנת 1986. בכל קבוצה משתתפים 25 חניכים בכיתות י’ עד י”ב בהנחיה של 3 מדריכים.

ההכנה כוללת- אימונים; הרצאות בנושאים שונים, למשל, הצבת מטרות, כלים להצלחה בחיים, תזונה, התמודדות עם אכזבות וכישלונות; מפגשים עם לוחמים מכל היחידות; הכנה ספציפית לכל גיבוש ומיון.

עלות- 250-360 ש”ח לחודש.

מיקום- הרצליה

לפרטים ולהרשמה:yuvaleilam.com

עמותת אחרי! נוער מוביל שינוי

יו”ר העמותה הוא אלוף במיל’ יורם יאיר; מפקח כושר גופני: ד”ר זוהר שדה. העמותה הוקמה ב-1997. בכל קבוצה משתתפים 50-15 בני נוער בגילים 18-16.

ההכנה כוללת- שני מפגשים שבועיים, שעתיים וחצי כל מפגש, במשך שנתיים.
ההכנה כוללת- אימונים פיזיים, הדרכות ודיונים, התנדבות בקהילה וסדרות שטח תוך פיתוח האישיות ואימון בסימון מטרות, חתירה אליהן והתמודדות עם המשברים שבדרך. ההכנה מיועדת לבנים ולבנות המעוניינים בשירות קרבי ולא קרבי. קבוצות ההכנה פועלות ב-80 יישובים ברחבי הארץ.

עלות- 170 ש”ח לשנת פעילות.

לפרטים ולהרשמה: aharai.org.il

אקספרט כושר קרבי

בראש העמותה עומדים עידן פונדק, לשעבר מפקד מדור לוחמה בטרור ביחידת דובדבן, ורועי פלד, לשעבר לוחם ומפקד ביחידת דובדבן. המדריך המקצועי הראשי של מחלקת הכושר הקרבי הוא אלון בן עמי, לשעבר קצין אימון גופני בבה”ד 8 של מכון וינגייט. בכל קבוצה משתתפים עד 20 חניכים עם מדריך אחד.
ההכנה כוללת- שלושה מפגשים שבועיים, שעה-שעה וחצי כל אחד.
אחת לחודש נערכים אימונים מיוחדים הכוללים הרצאות השראה, פאנל לוחמים, הדמיות גיבוש וסדנאות שטח, הבניית כושר גופני קרבי, טיפוח יכולות מנהיגות ופיקוד, בניית יכולות חברתיות ויכולות עבודה בצוות, עמידה מול קהל וערכים של נתינה ושותפות בקהילה.
מיקום- מוקדים שונים ברחבי הארץ. בהם: תל אביב, חיפה, באר שבע, אשדוד, רחובות, ירושלים ותל מונד.

עלות- 280 ש”ח לחודש.

לפרטים ולהרשמה: kosherkravi.co.il

כושר קרבי

בראש העמותה עומד דותן רוזנבליט, פיזיולוג של המאמץ (M.Sc) ומנחה קבוצות מטעם סמינר הקיבוצים, בעל תעודת מדריך בכיר של משרד החינוך והספורט. בכל קבוצה משתתפים 160-80 חניכים וחניכות, מדריך אחד עד חמישה מדריכים לקבוצה (תלוי במספר המשתתפים).
ההכנה כוללת- שניים עד ארבעה מפגשים בשבוע, שעה וחצי עד שלוש שעות לאימון, ופעילויות מיוחדות לינה בשטח, שיחות אישיות, ניתוח מצולם של האימונים, דגש על פיתוח מיומנויות כמו תפקוד בזמן לחץ, מנהיגות, חברות, יוזמה ויצירתיות.
עלות-  250ש”ח לחודש (לנרשמים לעשרה חודשים לפחות).

מיקום- תל אביב, שוהם, כפר מנחם.

לפרטים ולהרשמה: kosher-kravi.com

 

מיונים

כל מלש”ב (מועמד לשירות ביטחון) מקבל צו ראשון להתייצבות בבקו”ם או בלשכת גיוס אחרת, כל זאת בהתאם לכתובת מגוריו. הבקו”ם ממוקם בתל השומר. ביום ההתייצבות ייקבעו כמה נתונים שישפיעו על שיבוצך בתפקידים שונים בצבא וכן על האפשרות של יציאה עתידית לקצונה.

מה להביא איתך ביום ההתייצבות?

 • צו ההתייצבות;
 • מסמך מזהה (תעודת זהות, דרכון ישראלי, רישיון נהיגה או תעודת עולה);
 • שאלון רפואי שקיבלת יחד עם הצו, מלא וחתום על ידי הרופא שלך;
 • אישורים רפואיים שונים על מחלות ואשפוזים;
 • אבחון דידקטי, אם אובחנת כלקוי למידה;
 • פרטי קופת החולים שלך (שם הקופה, הסניף, הרופא המטפל ומספר הטלפון);
 • פרטים אישיים של ההורים (שמותיהם, מספרי הזהות ושנת הלידה);
 • דרכון זר, אם יש;
 • כתובת דואר אלקטרוני.

עם הגעתך ללשכת הגיוס (כדאי להגיע מוקדם) תקבל כרטיס מגנטי אישי שילווה אותך לאורך כל היום. בכל שלב תעביר את הכרטיס במחשב ותופנה באופן אוטומטי לתחנה הבאה, לפי מידת העומס והתור.

הקב”א, קבוצת איכות. מדד הנקבע לפי פרמטרים שרירותיים פנימיים של הצבא ומצוין בספרות. ציון הקב”א המקסימלי הוא 56. תוכל לדעת מהו הקב”א שנקבע לך ב”קיוסק המידע” שבאתר “מתגייסים”.

הדפ”ר, דירוג פסיכוטכני ראשוני. ציון שניתן ע”י צה”ל (וגם משטרת ישראל) למועמדים לגיוס. הציון ניתן על סמך סדרת מבחנים פסיכוטכניים הכוללים חלק מילולי, חלק צורני וחלק מתמטי. מטרת המבדקים היא לשקף את יכולותיו השכליות של המועמד כדי לשבצו לתפקיד מתאים.

כדאי להתייחס למבחן זה בכל הרצינות, כיוון שהוא קובע את עתידך במידה רבה.

הפרופיל הרפואי הצבאי נקבע בבדיקה רפואית. פרופיל 97 משמעו: כשיר לשירות קרבי. פרופילים עם מספרים נמוכים יותר נובעים מענייני בריאות (פיזיים או נפשיים), ועל כן המלש”ב לא יוכל להשתבץ לתפקידים מסוימים.

הפרופיל המינימלי הוא 21, ומשמעו פטור משירות.

לפירוט לחץ כאןאפשר בהחלט לשאול בסוף הבדיקה הרפואית מהו הפרופיל שהתקבל. זה לא סוד.

ריאיון. מועמדים לשירות קרבי משני המינים יעברו ראיון עם מאבחנת פסיכוטכנית על שאיפותיהם בשירות הצבאי. המאבחנת תעריך את המוטיבציה שלכם. אם למשל תגידו שאינכם רוצים לצאת לקצונה, הדבר בהחלט עשוי להשפיע על דירוג הקב”א שלכם. 

לאחר יום ההתייצבות יתקבל זימון ליום המא”ה, למיונים שונים, שאלוני העדפות ותאריך גיוס.

יום המא”ה הוא יום מיון שמיועד בעיקר לנשים ולמועמדים לשירות לא קרבי. המיון הזה מחליף במידת מה את הראיון שנערך למועמדים לשירות קרבי, ומטרתו היא לאפשר לך להוכיח את כישוריך ויכולותיך האישיות, נוסף על הנתונים האישיים שלך כפי שנקבעו ביום התייצבותך לצו הראשון. עוד על יום המא”ה אפשר לקרוא כאן.

אוכלוסיית היעד שתקבל זימון ליום המא”ה (הנקרא גם “מיון תעסוקתי”) היא כלל הבנות המתגייסות בשנתון, וכן כלל הבנים המתגייסים, שאינם מיועדים לתפקידי לחימה. לגבי בנות, תוכלו עדיין להתנדב לתפקידי לוחמה ולעבור גיבוש לוחמות, אם הנתונים שלכן מתאימים.
זימון למיון יישלח אליכם שבועות אחדים לפני יום המיון, כדי שתהיה לכם הזדמנות להיערך אליו. הזימון יישלח בדואר ויופיע גם ב”קיוסק המידע האישי” באתר.

אם התאריך שנקבע עבורכם לא מתאים, תוכלו לשנותו דרך אתר עולים על מדים, או דרך מרכז השירות הקדם-צבאי בטלפונים *גיוס (*3529) או 03-7386666.

מכוני המיון ממוקמים בארבעה מוקדים:
בצפון – חיפה, רחוב לאון שטיין 3
במרכז – תל אביב, רחוב החשמל 18
בירושלים – רחוב שטראוס 24
בדרום – באר שבע, דרך השלום 18

הנחיות להתייצבות ליום המא”ה:
הקליטה למיון תתבצע בהצגת תעודה מזהה בלבד, ועל כן יש להגיע עם הזימון שנשלח לביתך ותעודת זהות (או כל תעודה מזהה אחרת).
יום המא”ה אורך כ- 7 שעות.

על הצפוי ביום המא”ה קראו כאן.

על התחנות ביום המא”ה קראו כאן.

שאלות ותשובות על יום המא”ה – קראו כאן.

 

גיבושים

גיבושים נערכים בצה”ל כחלק מתהליכי מיון ליחידות המובחרות. מטרת הגיבוש היא בחינה של יכולות החייל או המלש”ב להתמודד במצבי קצה מבחינה גופנית, נפשית ושכלית. רוב המשתתפים בגיבושים הם בעלי מאפיינים קרביים – (פרופיל רפואי, קב”א ודפ”ר גבוהים ועוד). אורך הגיבושים משתנה בין היחידות השונות, והם נמשכים בין יום לשבוע. המבדקים הנערכים בגיבושים שונים זה מזה באופי השירות של היחידה הממיינת, אולם לכולם מאפיינים דומים וכמה בחינות זהות שמטרתן לבדוק את ההתמודדות של המתמיין במצבים שאינם טבעיים לו.

פירוט גיבושים לפי יחידות:

גיבוש מטכ”ל

אורך הגיבוש: 4 ימים.

הגיבוש ממיין ל-3 יחידות: סיירת מטכ”ל, שלדג (יחידת הקומנדו של חיל האוויר) ויחידת החילוץ של חיל האוויר, 669.

בגיבוש יושם דגש על זחילות, ספרינטים, תרגילי חשיבה ועוד.

גיבוש שייטת 13

אורך הגיבוש: 4 ימים.

בגיבוש יושם דגש על תרגילי שחייה, שהות מתחת למים, מסעות ועוד.

גיבוש לחובלים / צוללת – הגיבושים נפרדים

אורך הגיבוש: 4 ימים

בגיבוש יושם דגש על יכולות הנהגה ופיקוד תחת לחץ, שהייה על כלי שיט, יכולת למידה, זיכרון ועוד.

גיבוש ליחידות מגלן ודובדבן

הגיבוש נחלק לשניים: גיבוש לצנחנים (יומיים) וגיבוש יח”טיות (4 ימים).

בגיבוש יושם דגש על כושר גופני ותרגילי חשיבה.

עוד על גיבושים קראו כאן.

קראו כאן על יחידות צה”ל השונות, סוג השירות בכל אחת מהן, הטירונות הנדרשת ומגוון התפקידים.

 

ציוד לקראת גיוס

לפני שתקראו את רשימת הציוד, כדאי לזכור שאין צורך לדאוג לכל לפני הגיוס. ביום הגיוס תקבלו מהצבא ציוד בסיסי שמפורט בהמשך הכתבה. אפשר להשלים את הקניות לאחר הגיוס, אחרי שתראו למה אתם באמת זקוקים.

כרטיס כוכבים

כ-14 יום לפני תאריך הגיוס, יקבל המתגייס מסרון למכשיר הטלפון הנייד בדבר זכאות ל”כרטיס הכוכבים”, המתגייס ייכנס לקישור המצורף במסרון ויאשר את התקנון. לאחר מכן, יקבל המתגייס מסרון נוסף בו קישור לכרטיס הדיגיטלי המכיל תקציב “כוכבים” לשימושו. כך יוכל המתגייס להגיע לרשתות השיווק אליהן מיועד הכרטיס, יציג את הכרטיס הדיגיטלי בצירוף תעודה מזהה וירכוש באמצעות ה”כוכבים” את סוגי הציוד השונים.

למידע נוסף על כרטיס כוכבים, כמות הכוכבים ומועדי הזכאות לחץ כאן. 

 רשימת ציוד בסיסית

* פנס ראש.

* אולר איכותי.

* תיק גב – תרמיל, לא צ’ימידן! תרמיל שסוחבים על הגב, עם כמה שיותר כיסים וריצ’רצ’ים נוחים ונגישים. נפח תיק רצוי הוא 35-55 ליטר לקרביים. גו’בניקים אינם זקוקים לתרמיל, אלא בחודש הטירונות בלבד.

* נעלי ספורט. לידיעה, בשבוע הראשון בטירונות תקבלו וואצ’ר להנחה משמעותית בקניית נעלי ספורט, כך שאין צורך לקנות לפני הגיוס.

* גרביים – כדאי להשקיע בגרביים איכותיים שיחזיקו מעמד כל השירות. למשל, גרבי Thorlo. אלו גרביים יקרים, אך הם איכותיים מאוד ואפשר למצוא אותם במחיר זול באתרים שונים ברשת.

* מדרסים – אם אתם זקוקים למדרסים, חשוב להשקיע ולדאוג למדרסים לפני הגיוס. מדרסים איכותיים (מדרס גבס בהתאמה אישית) חיוניים לבריאות הברכיים והגב. קופות החולים מעניקות החזר על רכישת מדרסים. בררו זאת בקופת החולים שלכם.

* תחתונים מנדפי זיעה.

* חולצות שרוול ארוך/קצר מבד מנדף זיעה.

* מגבת.

* מגבונים לחים.

* אטמי אוזניים (מקבלים מהצבא, אך מומלץ להצטייד באטמים נוספים).

* משקפי שמש + נרתיק.

* קרם הגנה.

* קרם הגנה לשפתיים.

* פולידין.

* תכשיר דוחה יתושים.

* אבקה למניעת פטריות בכף הרגל.

* שק לכביסה (או שקית גדולה ייעודית).

* שקיות.

* בחורף: מעיל פליז / קפוצ’ון עבה (עד שתקבלו מהיחידה).

* כפכפים למקלחת.

* תיק רחצה מאובזר.

* פנקס כיס + עט.

* פנס + סוללות נטענות ומטען, עדיף פנס ראש.

* הטלפון שלכם + מטען + אוזניות.

* שעון יד עם תאורה פנימית וסטופר.

שימו לב: אין צורך לרכוש שום דבר שאמור להיות תחליף לציוד צה”לי או לביגוד צה”לי- מימיות, כומתות, ווסטים, סמלי יחידה, מדים וכו’. 

מה מקבלים בגיוס?

רשימת הציוד למתגייסים לשירות קרבי ביחידות השדה. הרשימה לקוחה מאתר מיטב.

רשימת הציוד אותו תקבלו בשרשרת החיול ביום הגיוס:

 1.   תיק ציוד אישי (צ’ימידן).
 2.   מעיל.
 3.   נעליים (חי”ר / תומך לחימה / נשים / דמוי עור לטבעוני(לוחמים בחיל הים יקבלו 2 זוגות נעליים.
 4.   מכנסי מדים (2 יחידות ללוחם ו-3 יחידות לחייל כללי צה”לי / תומך לחימה(.
 5. חולצות מדים (2 יחידות ללוחם ו-3 יחידות לחייל כללי צה”לי / תומך לחימה(.
 6.   חגורה.
 7.   כומתה.
 8.   ערכה לחייל / ללוחם.
 9.  תרסיס גז מדמיע.
 10.  מנעול.
 11.  כפפות פליז.
 12.  חם-צוואר.
 13.  גומיות לנעליים (לנעל גבוהה בלבד).
 14.  זוג גרביים + חולצה קצרה.

כמו כן תקבלו ערכת ציוד לשירות. הערכה כוללת:

* נרתיק לדסקית.

* ערכת תפירה.

* אטמי אוזניים.

* סרט זוהר.

* 2 פינים לדסקיות הנעליים וגומיות למכנסיים (בנים בלבד).

מתגייסים לתפקידי לוחמה יקבלו גם:

* נרתיק לפק”ל כיסים.

* 10 אזיקוני פלסטיק.

* מיתרים עבים (8 מ”מ).

* גליל סרט בד דביק.

* 10 אונקלים קפיציים.

* כיסוי לשעון יד.

* מברשת לנעליים.

* שרוך לאיבטוח (10 מ’) שרוך קלוע (3 מ’) סרט בד גמיש (3 מ’).

* מברג.

* מברשת ניקוי לנשק (מגל”ר).

ביום הגיוס, מועדון “יותר” יחלק למתגייסים אריזות שי הכוללות: סבון, קצף גילוח, דאודורנט סטיק, ג’ל רחצה, משחת שיניים קטנה. בנות יקבלו גם טמפונים, תחבושות, וסכין גילוח מותאם לנשים. באריזות יהיו גם חטיפים שונים לנשנוש.