מכינה אקדמית

מכינה קדם-אקדמית היא תוכנית לימודים המאפשרת להשלים את תעודת הבגרות, לשפר את ציוני הבגרות או ללמוד מקצועות ייעודיים עבור תואר ספציפי. בסיום הלימודים אפשר להמשיך ללמוד לתואר באותו מוסד אקדמי, בלי להשלים תעודת בגרות. בחלק מהמוסדות לימודים במכינה קדם-אקדמית פוטרים מבחינה פסיכומטרית ומשפרים את סיכויי הקבלה לחוג.

במה מדובר?

הלימודים במכינה נועדו להשלים את הידע שנצבר במהלך שנות הלימוד בתיכון, בעיקר במקצועות החובה: אנגלית, מתמטיקה, הבעה, לשון, ספרות, אזרחות, תנ”ך + הרחבה. בין ההרחבות אפשר למצוא את התחומים פיזיקה, מחשבים, ביולוגיה, כימיה, אומנות, גאוגרפיה, ערבית ועוד. בחלק מהמקצועות תוכלו להיבחן ברמות קושי שונות. למשל, אפשר להיבחן במתמטיקה ברמה של 3 יחידות לימוד, 4 יחידות לימוד ו-5 יחידות לימוד. הלימודים במכינות מכוונים לתלמידים שלא למדו בתיכונים הרגילים, ובחלק מהמוסדות המכינות מכוונות לבוגרי החינוך החרדי (כמו המכינה במכון לב, במכללת הדסה ובאוניברסיטה העברית).

הלימודים במכינה יתבססו כאמור על מקצועות החובה, אך יינתן דגש על לימודים המכוונים לתואר שאותו אתם מבקשים לרכוש. לדוגמה, אם אתם מעוניינים להירשם לחוג במדעים או בהנדסה, ככל הנראה תצטרכו להשלים גם בגרות בפיזיקה.

כדי להשלים את הידע הבסיסי הנדרש ללימודי מכינה אלו, יש להשתתף בקדם מכינה, שהלימודים בה אורכים כשלושה חודשים (בדרך כלל, חודשי הקיץ). לאחריה נבחנים במקצועות שנלמדו, וגם במבחן מימ”ד – מבחן הבודק כישורים באנגלית, מתמטיקה ועברית. אם תצליחו במבחנים האלה – תוכלו להמשיך ללימודים במכינה.

אם תשיגו ציונים טובים במבחני המכינה – תוכלו להתקבל לתחום הלימוד הרצוי.

המכינות פרושות בכל רחבי הארץ וממוקמות בדרך כלל בתוך מוסדות האקדמיה (מכללות, אוניברסיטאות). לכל אחת מהן תנאי קבלה הנקבעים ע”י מוסד הלימודים. תנאים אלה עשויים לכלול דרישה ל-11 או 12 שנות לימוד, מעבר מבחן מימ”ד, לפני או אחרי המכינה, מעבר בחינות ידע של המוסד עצמו או בחינת פסיכומטרי.

מכינות המותאמות ליוצאי החברה החרדית, הן במוסדות האלה:

 • האוניברסיטה העברית. לבירורים: 02-5881019
 • מכללת הדסה. לבירורים: 02-5310740 | *2292
 • אוניברסיטת בר-אילן. לבירורים: 03-5317000
 • אוניברסיטת ת”א. לבירורים: 03-6405550
 • הטכניון. לבירורים: 04-8295555
 • מכללת ספיר. לבירורים: 077-9802802
 • מכללת רופין. לבירורים: 1-800-800-830
 • מכללת עזריאלי. לבירורים: 02-6588087
 • מכללת עמק יזרעאל. לבירורים: 1-800-30-3000
 • מכללת תל חי. לבירורים: 04-8181855
 • הקריה האקדמית אונו. לבירורים: 03-5311888
 • אוניברסיטת חיפה. לבירורים: 04-824-0111

לרשימת המכינות הקדם אקדמיות המלאה (לא רק אלו המותאמות ליוצאי החברה החרדית) לחצו כאן.

**ניתן לקבל מימון מלא על לימודים במכינות אלה בכפוף למצב סוציואקונומי המצריך זאת.

חשוב לציין: אומנם תנאי קבלה למכינה אינם מחמירים, אך רמת הלימודים ורמת האינטנסיביות שלהם – בייחוד במכינות המיועדות לתחומי ההנדסה והמחשבים – עשויות להיות מאתגרות. נוסף על כך, דבר שמוסדות הלימוד לא תמיד יספרו לכם, המכינות “מסננות”, כלומר רק כשליש מהתלמידים מצליחים לעבור את הבחינות ולהתקבל ללימודים האקדמיים.

ועל כן – חפשו מכינות המאפשרות זמן למידה ארוך ומעמיק.

המסלולים העיקריים

 • מכינה חד שלבית – מיועדת לתלמידים בעלי תעודת בגרות מלאה או כמעט מלאה אשר רוצים לשפר ציונים או להשלים לתעודת בגרות מלאה. משך הלימודים יהיה בדרך כלל סמסטר (כ-4 חודשים), אם מעוניינים לשפר בגרות במתמטיקה או להשלים בגרות בפיזיקה, או באורך שני סמסטרים (כתשעה חודשים), אם נדרש להשלים ידע רב יותר.
 • המכינה קיימת במוסדות לימוד רבים, פרוסות בכל רחבי הארץ וממוקמות בדרך כלל בתוך מוסדות האקדמיה (מכללות, אוניברסיטאות). לכל אחת מהן תנאי קבלה הנקבעים ע”י מוסד הלימודים. לרשימת המכינות המלאה לחצו כאן.
 • תנאי הקבלה למכינה משתנים ממוסד למוסד, כשהמינימום הנדרש הוא השלמת 7 יחידות בגרות לפחות. לעתים אף נדרשת בגרות מלאה בציון עובר.
 • היקף המקצועות הנלמדים במכינה הוא קטן יותר בהשוואה ללימודי השלמת תעודת בגרות. הלימודים כוללים מתמטיקה, אנגלית, אזרחות והבעה אקדמית.
 • מכינה דו שלבית – מיועדת לתלמידים אשר חסרים להם יותר משבעה מקצועות בתעודת הבגרות, והם מעוניינים להשלים את התעודה. משך הלימודים יהיה בין שניים לארבעה סמסטרים סך הכל (2 סמסטרים בשנה), לפי מספר יחידות הבגרות שעל התלמיד להשלים. השלב הראשון של מכינה מסוג זה נקרא קדם מכינה.
  קדם מכינה

  • זוהי תכנית לימודים אשר מאפשרת למועמדים למכינה אקדמית שאין בידם תעודת בגרות מלאה (או כאלה שיש ברשותם תעודת בגרות חלקית שהיקפה אינה עולה על 7 יחידות לימוד), להשלים את הבסיס ללימודי המכינה, ועל ידי מעבר בהצלחה של תכנית זו, יוכלו להמשיך אל לימודי המכינה עצמה.
  • משך זמן הלימודים בקדם המכינה הינו כשלושה חודשים, לרוב בחודשי הקיץ, ובו נלמדים המקצועות: אנגלית, מתמטיקה והבעה אקדמית.
  • שימו לב, לא בכל מוסד קיימת תכנית ייחודית זו, ובזכות פועלה של עמותת יוצאים לשינוי, מספר מוסדות לימוד מציעים תכנית זו, ואלו הם:
 • מכינה ייעודית – מתחילה בתחילת שנת הלימודים האקדמית ( מייד לאחר תקופת החגים, בדרך כלל בחודשים אוקטובר/נובמבר), והיא אורכת כ-9 חודשים, המתפרשים על פני 2 סמסטרים. בכיתה ילמדו תלמידים מהקדם מכינה ותלמידים המבקשים לשפר את סיכויי הקבלה שלהם למגמות השונות. במכינה זו הלימודים הם במקצועות ספציפיים הרלוונטיים לתואר שאותו התלמידים מבקשים ללמוד באקדמיה, כמו כן אופי הלימודים דומה יותר ללימודי התואר ומכין את הסטודנט ללימודים האקדמיים. יש לשים לב כי בדרך כלל לימודים במכינות אלו לא יהיו מוכרים במוסדות לימוד אחרים ועל כן יש לוודא זאת מראש (כמעט בכל אוניברסיטה או מכללה יש מכינה ייעודית, אך בכל מוסד יש תנאי קבלה שונים למכללה – לבירור תנאי הקבלה מומלץ לשוחח עם המוסד עצמו). משך הלימודים יהיה בד”כ שני סמסטרים (9 חודשים).

המוסדות בהם יש מכינה ייעודית:

מכללת הדסה, מכללת רופין, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר אילן, הטכניון…

קדם מכינה אקדמית

אם אין ברשותכם לימודים קודמים הקשורים למקצועות הבגרות עליכם ללמוד בקדם מכינה, לפני הלימודים במכינה עצמה. הלימודים מותאמים לבוגרי החינוך החרדי, והתכנים הנלמדים כוללים את הבסיס במקצועות: מתמטיקה, אנגלית ואוריינות (הבנת הנקרא). הלימודים הם ברמה בסיסית – תרגילי חיבור חיסור, כפל, אחוזים ושברים; הכרת השפה האנגלית מהבסיס וכדומה. הלימודים הללו יסייעו לכם בשלבים הראשונים, ישלימו את פערי ההשכלה ויעניקו לכם כל שנדרש לתוכנית הלימודים האינטנסיבית שתבוא בהמשך.

הקדם-מכינה נפתחת בדרך כלל כשלושה חודשים לפני פתיחת המכינה. אין תנאי קבלה, אך נדרש מהתלמידים לגלות רצינות ואחריות במהלך הלימודים, באמצעות נוכחות בשיעורים והגשת המטלות בזמן. במהלך הלימודים ירכשו התלמידים מיומנויות יסוד לקראת המשך הלימודים במכינה הייעודית השנתית, ובמידת הצורך יינתנו שיעורי עזר ותגבורים.

בתום תקופת הלימודים ייבחנו התלמידים במבחן מיון (תי”ל או מימד) לבדיקת התאמתם ללימודי ההמשך. לפרטים נוספים לחצו כאן.

מי שיעבור בהצלחה את בחינות הסיום ויעמוד בסף הציון הנדרש, ימשיך ללימודים במכינה ייעודית למשך 9 חודשים – לקראת הלימודים האקדמיים בחוגים השונים במכללה או באוניברסיטה.

לימודי המכינה מתחילים בדרך כלל בחודשים אוקטובר/נובמבר.

עלויות

דמי הרישום למכינה הם 450 שקלים (סכום העשוי להשתנות מעת לעת), ואינם מוחזרים בשום מקרה. עלות הלימודים במכינה משתנה ממוסד למוסד. ניתן לממן את הלימודים דרך מלגת משרד הביטחון (למי ששירת בצה”ל), או דרך מלגת משרד החינוך (על סמך מבחן הכנסה של ההורים, או למנותקי קשר עם הורים).

הליך הקבלה לקדם מכינה

לאחר תשלום דמי הרישום, יוזמנו המועמדים לבחינת מיון בשפה העברית, בחינה לסיווג רמה בשפה האנגלית ובחלק מהמוסדות גם ריאיון קבלה עם הנהלת המכינה. בתום התהליך תישלח הודעה המאשרת קבלה למכינה, בצירוף שובר תשלום בסכום של כ-500 שקלים עבור שירותים נלווים (אבטחה, ביטוח וכו’), טופס הוראת קבע ושטר חוב שאותם יש להחתים ולהחזיר למוסד הלימודים לפני תחילת הלימודים, כדי להבטיח את מקומכם.

 

מלגות עבור לימודים במכינות

 • מי ששירת בצבא (או ששירותו קוצר על רקע רפואי) יכול לקבל מלגת משרד הביטחון. המלגה מתבססת על הנתונים הבאים: הכנסות ההורים ומספר הנפשות בבית, מצב סוציו-אקונומי (גירושין, פיטורין, נכות וכו’). במקרים מסוימים תיתכן קבלת מלגת קיום (למי שהוכר כחייל בודד). לבירורים על המלגה יש לפנות למזכירות הרישום במוסד הלימודים המבוקש. המלגה מועברת ישירות למוסד הלימוד.
 • מי שלא שירת בצבא יכול להשיג מלגה דרך המל”ג ו-ות”ת באמצעות קרן ק.מ.ח. שימו לב: מלגת ק.מ.ח ניתנת ללומדים במוסדות לימוד המתוקצבים ע”י המל”ג (המועצה להשכלה גבוהה). אם בחרתם ללמוד במוסדות שאינם מתוקצבים (למשל, המכללה בקריית אונו או בבינתחומי) לא תוכלו לקבל מלגה זו. המלגה מיועדת לחרדים לשעבר ובהווה, וניתנת בהתאם למצב סוציו-אקונומי. לבירורים על המלגה עליכם לפנות למזכירות הרישום. המלגה מועברת ישירות למוסד הלימוד.
 • תכנית “הישגים להייטק”- תכנית לאומית שנועדה להנגיש את לימודי ההנדסה והמדעים המדויקים. התכנית מכוונת להגיע לצעירים שלא מיצו את יכולותיהם הלימודיות בתיכון (בעיקר במתמטיקה ומדעים) ורוצים ללמוד הנדסה במוסדות המובילים בישראל. משתתפים בתכנית צעירים רבים שלמדו 3 יח”ל מתמטיקה (לעתים ללא תעודת בגרות כלל) שהצליחו בלימודים במכינה והשתלבו בלימודי הנדסה. התכנית כוללת מלגת שכ”ל ומלגת קיום, סיוע לימודי, ליווי אישי בקדם מכינה, במכינה האקדמית ובתקופת הלימודים עצמה, ולפטופ. התכנית פועלת בבן גוריון, בר אילן ובטכניון.
  התכנית מיועדת לחיילים בודדים ומשוחררים, בני החברה ערבית, יוצאי אתיופיה, חרדים, תושבי פריפריה ועוד. ההרשמה לתכנית נסגרת בחודשי יוני/יולי, וכרוכה בהליך מיון, לשם בדיקת רצינותכם ויכולתכם הלימודית
  מידע מפורט על התכנית ניתן למצוא באתר התכנית הישגים להייטק.
 • תכנית “מובילים”– תכנית מעטפת כלכלית, לימודית ורגשית לבוגרי החינוך החרדי באוניברסיטת תל אביב: יעוץ לימודים מסובסד, תנאי קבלה מקלים בבגרות ובפסיכומטרי, שיעורי עזר ב10 ש”ח, שירות פסיכולוגי ופסיכיאטרי. וכן מלגת לימודים מדיקנאט הסטודנטים (בכפוף למצב סוציואקונומי המצדיק זאת).
  לפרטים- גליה גבעולי: 

  galia@givoly.com  

  03-6406242

 • לבירורים על מלגות נוספות תוכלו לפנות לדיקנט הסטודנטים בכל מוסד לימודים, המחלקה האחראית לשירותים עבור הסטודנטים ולרווחתם.