מסלולים לחסרי תעודת בגרות

תעודת הבגרות היא המדד הנפוץ ביותר לקבלת אדם ללימודי תואר ראשון בישראל. עם זאת, חלק מהמוסדות האקדמיים מאפשרים גם לחסרי תעודת בגרות להתקבל ללימודים לתואר ראשון. בחלק מהמסלולים נדרשת השלמה חלקית בלבד של בחינות ממערך בחינות הבגרות, ובחלקם לא נדרשת כל השלמת כזו ומוצבים תנאים חלופיים (אם בכלל) כמו בחינות קבלה ישירות, מכינה קדם-אקדמית, לימודים קודמים (לא בהכרח במסגרת אקדמית) ועוד. באופן כללי ניתן למנות כמה סוגים של מסלולים כאלה:

  1. האוניברסיטה הפתוחה אינה מעמידה כל תנאי לקבלה ללימודים לתואר ראשון, אך לצורך למידת קורסים מתקדמים נדרשים הסטודנטים לציון “עובר” בבחינת אמי”ר / בחלק אנגלית של הבחינה הפסיכומטרית / עמידה בקורסי אנגלית במידת הצורך. על שיטת הלימוד הנהוגה באוניברסיטה זו תוכלו לקרוא במאמר האוניברסיטה הפתוחה באתר.
  2. “אפיק מעבר” תוכנית מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה למוסד אקדמי אחר, לאחר השלמת כמה קורסים באוניברסיטה הפתוחה בציונים גבוהים. אם ברצונכם להשתלב בתוכנית זו, בררו לפני תחילת הלימודים אילו קורסים נדרשים למעבר ומה הציון שעליכם להשיג בהם. כדאי שמידע זה יישלח אליכם במייל ממזכירות החוג, שכן תנאי הקבלה עשויים להשתנות בהמשך. תוכלו לקרוא על כך עוד במאמר האוניברסיטה הפתוחה באתר.
  3. מכינה אקדמית: במוסדות לימוד רבים קיימת אפשרות להתקבל ללימודים אקדמיים על סמך לימודי מכינה. עמידה בהצלחה בתנאי המכינה מאפשרת קבלה למוסד האקדמי ללא תעודת בגרות. לעיתים הלימודים במכינה מסייעים בהשלמת תעודת בגרות, אך לרוב הסטודנטים נדרשים לבחינות פנימיות בלבד. תוכלו לקרוא על כך עוד במאמר מכינה קדם-אקדמית באתר.
  4. גיל או תרומה חברתית ניכרת: חלק ממוסדות הלימוד מציעים מסלולים המיועדים לאנשים שעברו את גיל 30, או לאנשים שתרמו תרומה חברתית ניכרת (לשיקול דעת המוסד). בחלק מהמוסדות תידרשו להשתתף במכינה ייעודית לבני 30+.
  5. עמידה מוצלחת ב”מבחן התאמה”: אפשרות זו נדירה יחסית, ומתאפשרת במוסדות אקדמיים המעוניינים לקבל אנשים שרכשו בעצמם ידע בתחום לימוד ספציפי. עמידה בהצלחה במבחן זה מאפשרת התחלת לימודי תואר ראשון באותו מוסד (בטכניון למשל).
  6. לימודי הנדסאי – רלוונטי בתחומים כמו תעשייה וניהול, תוכנה, בניין, חשמל, מים, עיצוב פנים ועוד. אלו לימודים הנמשכים שנתיים או מעט יותר ובסופם יש להגיש פרויקט גמר. סיום מוצלח של לימודים אלו מקנה תעודת הנדסאי ממשרד התמ”ת. מקומות עבודה רבים דורשים תעודת הנדסאי או תואר ראשון רלוונטי.
    חשוב לציין: תנאי הקבלה ללימודים אלו הם: בגרות 2 יח”ל במתמטיקה לפחות, 2 יח”ל באנגלית לפחות ויח”ל בהבעה. את המקצועות הללו ניתן להשלים עצמאית או דרך מכינה ייעודית במוסד הלימודים. בעלי תעודת הנדסאי יכולים להתקדם ללימודים לתעודת מהנדס. אורך לימודי השלמה אלו הוא 3 שנים. לבוחרים במסלול הנדסאי כדאי ליצור קשר עם מה״ט דרכם ניתן לקבל מימון מלא על הלימודים במסלולי הנדסאי השונים.