השלמת השכלה בצה”ל

השלמת השכלה בצה”ל

אחד החוקים הראשונים שנחקקו במדינת ישראל בכנסת הראשונה היה חוק חינוך חובה. למרות מצבה הקשה של מדינת ישראל בשלהי מלחמת העצמאות, הבינו מנהיגיה, ובראשם דוד בן גוריון כי ההשכלה לדור הצעיר היא אבן יסוד בכינונה של המדינה. במסגרת החוק התגבשה במשרד החינוך תוכנית הליבה: לימוד מקצועות חיוניים כמתמטיקה, אנגלית, אזרחות ועוד. אולם, במבחן המציאות, קיימת קבוצה לא מבוטלת של נוער שמסיבות שונות חסר השכלה במקצועות אלו. בתוך קבוצה זו נכללים גם רוב בוגרי מערכת החינוך החרדי, מערכת המסתייגת מהתערבות המדינה בתוכניות הלימוד שלה ואינה מלמדת את רוב המקצועות הנכללים בתוכנית הליבה.

צמצום פערי השכלה במסגרת השירות הצבאי

כמו שעל כל ילד במדינת ישראל מחויב בהשכלת יסוד, כך גם כל אזרח ישראלי בוגר מחויב להתגייס לצה”ל. כתוצאה מכך מתרכזות בצה”ל אוכלוסיות שונות ומגוונות ונוצרת אינטגרציה חברתית-תרבותית, מיוחדת ומאתגרת. מדינת ישראל רואה בצה”ל גוף בעל תפקיד חברתי וחינוכי והטילה עליו ליצור הזדמנויות שוות, ככל האפשר, לבאים בשעריו. כחלק מניסיונו ליצור שוויון הזדמנויות, צה”ל רואה בהשכלת היסוד אבן מרכזית להשגת מטרה זו ושואף לאפשר לכל חייל וחיילת להשלים לימודים תיכוניים במהלך שירות החובה שלהם בצה”ל.

תעודת גמר תיכון (תג”ת)
קורס תג”ת מיועד לחיילות ולחיילים שלא למדו במוסדות המוכרים על-ידי משרד החינוך. הקורס הוא קורס רשות ואורכו חמישה חודשים. הקורס מועבר במחו”ה אלון, בכיתות ובשיעורים פרטיים. הלימודים מתמקדים במקצועות: אנגלית, אזרחות, גאוגרפיה, חיבור, הבנת הנקרא, מתמטיקה, שיעורי העשרה ומיומנויות למידה.

כדי להשתתף בקורס עליכם להשתתף בקורס יש להגיש בקשה דרך מש”קית החינוך ביחידה ולצרף חוות דעת טובה של מפקדים.

השלמת תעודת בגרות

חיילים לוחמים ותומכי לחימה (רמת פעילות א’ או א’+) שחסרים להם עד 4 מקצועות כדי לקבל תעודת בגרות מלאה – זכאים לקורס זה. בקורס נלמדים המקצועות הבאים: מתמטיקה, אזרחות, לשון ואנגלית. חיל החינוך והנוער מקבל נתונים מלשכת הגיוס וממשרד החינוך ושולח לחיילים מתאימים זימון לקורס. אם לדעתכם אתם עומדים בקריטריונים, אך לא קיבלתם זימון לקורס, תוכלו לברר על הנושא אצל מש”קית החינוך ביחידה שלכם.

אתם תתחילו את הקורס לקראת סוף השירות הצבאי שלכם ותסיימו אותו באזרחות.

פרק משימה: קורסים מקצועיים, הנדסאים ומכינה לבגרויות ותואר

צה”ל מאפשר לכל בוגרי החינוך החרדי לקבל “פרק משימה” של 4 חודשים טרם שחרורם. כך שתוכלו ללמוד במימון הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון. תוכלו להמשיך לקבל מימון מלא ללימודים גם לאחר השחרור.

לפרטים נוספים התקשרו לטלפון: 03-7377910

שימו לב: כחיילים משוחררים ייתכן שתהיו זכאים למלגות נוספות במהלך לימודיכם. בדקו זאת עם מזכירות מוסד הלימודים שלכם ובקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון.