האקדמיה- מבוא

מסלולי לימוד

השלב הראשון בדרכם ללימודים אקדמאיים הוא לבחור את התחום שבו תרצו לרכוש השכלה.

כיום יש מגוון רחב מאוד של מקצועות כלליים או ספציפיים המשתייכים לפקולטות (מגמות לימוד אקדמיות) השונות. לדוגמה: מדעי הרוח, מדעי החברה, מתמטיקה ומדעי הטבע, רפואה ועוד. תוכלו להיכנס לאתר לימודפון כדי לקרוא על מוסדות לימוד, על תחומי לימוד ועל התעודות השונות, בחלוקה לפי אזורים וקטגוריות נוספות.

לכל תחום ידע תנאים משלו ותנאי קבלה אחרים. אולם אלו לא אמורים להיות השיקול היחיד שלכם בבחירתכם את התחום המבוקש; עליכם להתחשב גם בנטיית ליבכם. בדקו לאילו מסלולים אתם נמשכים מבחינת עניין ומחשבה על תעסוקה עתידית. כדי להחליט תוכלו להתייעץ עם מכרים, לחפש באינטרנט וללכת לספריית המקצועות (באוניברסיטת תל אביב). כמו כן, תוכלו לגשת למכון להכוונה תעסוקתית, שם המומחים יוכלו לסייע לכם להבין מהי נטיית ליבכם ומהן היכולות שלכם.

חשוב לבחור תחום לימוד שאינו עונה רק על הצורך שלכם בהכנסה כלכלית גבוהה, אלא גם תואם את האישיות שלכם. כסף הוא אומנם תמריץ חיצוני, אך אין ביכולתו להבטיח שתאהבו את מה שתעשו. לפעמים הרצון לעסוק בתחום רווחי אינו בא בהלימה עם הכישורים והיכולות. וכך עלול להיווצר מצב שתשקיעו אנרגיה רבה בלימוד ובעבודה בעתיד, אך לא תהיו מרוצים. לכן חשוב לבחור תחום שגם עונה על הצורך בלימודים ובתעסוקה, אך הוא בתחום שמעניין אתכם ושיש לכם את הכישורים המתאימים לו.

אם אתם מתלבטים בין כמה תחומים, וזקוקים למידע נוסף כדי להחליט במה לבחור – הירשמו ל”יום פתוח”. כמעט כל מוסד לימודים עורך יום פתוח שבו נחשפים המבקרים לתוכניות הלימוד השונות, שומעים על המסלולים מפי המרצים, מתעדכנים באפשרויות התעסוקה בסיום התואר, מקבלים מידע על תנאי הקבלה לכל מסלול לימוד, ובמידת האפשר – משוחחים עם סטודנטים שלומדים כרגע בחוג.

נוסף על כך, תוכלו להיעזר בפרויקט שלנו “יוצאים מובילים לאקדמיה” – מאגר של יוצאים ותיקים הלומדים במסלולים שונים ובמגוון מוסדות לימוד אשר ישמחו לשתף, לייעץ ולהשיב לכם על התהיות שמעסיקות אתכם. להתייעצות עם סטודנטים יוצאים ותיקים פנו אלינו כאן

שימו לב, בחלק מהתחומים תוכלו לשלב בין שני מקצועות או יותר. למשל, מסלול דו-חוגי מתמטיקה ופסיכולוגיה. בדקו באילו מוסדות קיימים מסלולים דו-חוגיים המשלבים את המקצועות שמעניינים אתכם.

לאחר שהחלטתם לאיזה חוג להירשם, בדקו את תנאי הקבלה במוסדות השונים. תנאי הקבלה שונים ממוסד אחד למשנהו. למשל, תנאי הקבלה ללימודי כלכלה במכללה יהיו אפשריים יחסית, לעומת תנאי הקבלה לתחום זה באוניברסיטה. במאמר אוניברסיטאות באתר תוכלו לקרוא עוד על ההבדל בין אוניברסיטה למכללה.