האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה שונה משאר האוניברסיטאות בארץ. אוניברסיטה זו פתוחה לכולם ואין לה תנאי קבלה. על כן גם אנשים נטולי תעודת בגרות יכולים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה (או”פ).

הלימודים באו”פ דורשים משמעת עצמית גבוהה כיוון שרוב הקורס נלמד באופן עצמאי, מספרים. אם כי בחלק ניכר מהקורסים מתקיימים מפגשים פרונטליים או מפגשים מקוונים.

באו”פ אפשר ללמוד במגוון מסלולים, החל מקורס בודד (להשלמת לימודים או להעשרה)  ועד לתארים מלאים. מסגרת לימודים זו יכולה להתאים לאנשים שעובדים במשרה מלאה, שכן כל סטודנט יכול לבנות לעצמו את תוכנית הלימודים ולבחור כמה קורסים לקחת בכל סמסטר.

סטודנטים בוגרי החינוך החרדי מוזמנים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה!

לחצו כאן לכניסה לדף נחיתה ייעודי לבוגרי החינוך החרדי

הלימודים באוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה היא אחת מתשעת האוניברסיטאות בישראל המוכרות ע״י המועצה להשכלה גבוהה (המל״ג). כאמור, המאפיין הייחודי של האו״פ הוא שלהבדיל משאר האוניברסיטאות, באו”פ לא נדרשים הסטודנטים לשום תנאי קבלה, בגרות או פסיכומטרי.

מידע מפורט על האוניברסיטה הפתוחה תוכלו למצוא כאן.

איך לומדים באו״פ?

מערכת הלימודים בנויה ברובה על לימוד עצמי. כל סטודנט מקבל ערכת לימוד הכוללת את כל חומר הקורס. במהלך הסמסטר הסטודנט יידרש להגיש מטלות בהתאם להנחיות (ממ”ן – מטלת מנחה). הציונים על מטלות אלו יכללו בציון הסופי של הקורס. בתום הסמסטר תיערך בחינה. הציון בבחינה הוא המרכיב העיקרי בציון הקורס כולו.

בדומה לסדנאות תרגול שמתקיימות באוניברסיטאות אחרות, גם באו״פ מתקיימים שיעורי תרגול בתדירויות שונות ובמתכונות שונות בהתאם לקורסים השונים. לכל סטודנט ניתנת האפשרות להירשם לקורס במתכונת הנחיה מוגברת בתוספת תשלום, בחלק מהקורסים הדבר מומלץ – אך קיימים קורסים רבים שבהם אין בכך צורך ומתכונת ההנחיה הרגילה מספיקה בהחלט.

כדי להחליט אם לקחת קורס במתכונת רגילה או מוגברת – כדאי להתייעץ עם סטודנטים שלמדו את קורס בסמסטרים קודמים. פירוט על יצירת קשר עם סטודנטים באו”פ – בהמשך. אופציה נוספת היא להירשם לקורס ללא הנחיה (לא מומלץ).

חשוב לדעת: סדנאות התרגול הן בהנחיה רגילה והן בהנחיה מוגברת לא נועדו להחליף את הלימוד העצמי של חומר הלימוד אלא להקנות כלים יישומים להבנת החומר ולביצוע נכון של מטלות הקורס.

איך מתחילים?

ראשית, מומלץ לפנות למוקד מתעניינים כאן, כדי לשמוע על תהליכי הלימוד וכדי לקבוע פגישת ייעוץ עם אחד היועצים האקדמיים של האו”פ. בפגישה יוצעו לכם מסלול מתאים ותוכנית לימודים מתאימה למקצוע שבחרתם וללו”ז שלכם. לפני הפגישה, מומלץ לעיין בפירוט תוכניות הלימודים של האו”פ כאן. לאחר ההחלטה על מסלול הלימוד ותוכנית הלימודים יש להירשם לקורסים המבוקשים. ההרשמה מקוונת.

מידע על אופן ההרשמה, אופי הקורסים, פירוט על ההנחיות השונות וזמני הרשמה נמצאים כאן.

חשוב לדעת: עלות הקורסים נקבעת לפי מועדי ההרשמה. מומלץ להקדים להירשם גם כיוון שעלות השכ”ל בהרשמה מוקדמת זולה יותר מהרשמה מאוחרת, אך בעיקר בגלל שינוע חומרי הלימוד. רישום מאוחר גורר שליחה מאוחרת של חומרי הקורס.

שכר הלימוד באו״פ

בשונה משאר האוניברסיטאות, שכר הלימוד באו״פ לא נגבה עבור סמסטר או עבור שנת לימודים, אלא עבור כל קורס בנפרד. בתחילת התואר עלות כל קורס גבוהה יחסית, אך בהמשך התואר, אחרי צבירה של סך נקודות מסוים, מבוצע החזר כספי רטרואקטיבי על הקורסים ששולמו בתעריף יקר.

נרשמתם. מה עכשיו?

אם ביצעתם הרשמה תקינה, זמן מה לפני פתיחת הסמסטר תקבלו הודעה מהאו״פ על חבילה בדואר רשום שתגיע לכתובת המגורים שסיפקתם בהרשמה. תוכלו לעקוב אחרי המשלוח באתר דואר ישראל ולאסוף את החבילה. עם קבלת החבילה בדקו את תכולתה, וודאו שקיבלתם את כל החוברות והספרים.

איך לומדים?

עם קבלת המשלוח מומלץ להתחיל בלימוד החומר. עברו על תוכן הקורס, על הדרישות למטלות ורשמו את זמני ההגשות. לערכות לימוד רבות מצורפים מדריכי למידה או לוח תכנון שבועי ללימוד. מומלץ מאוד לעבוד על פיהם.

לכל קורס יש “אתר קורס”. באתר מפורסמים עדכונים, הודעות מהמנחים, פורום להתייעצויות, הפניות להעשרת הלימוד באתרים חיצוניים ועוד.

תקשורת בין סטודנטים

התקשורת בין הסטודנטים מתבצעת בכמה אופנים: דרך הפורום באתר הקורס – זוהי דרך התקשורת הרשמית והמפוקחת, הפורום פתוח עבור הסטודנטים ועבור המנחים. התקשורת מתבצעת גם בדרכים לא מפוקחות כמו קבוצות וואצאפ וקבוצות ייעודיות בפייסבוק. בקבוצות הלא-רשמיות חברים בדרך כלל הסטודנטים ושם ניתן להתייעץ, לבקש סיוע מחברים ולעורר דיונים על רישום לקורסים נוספים. רוב הקבוצות הללו סגורות, כדי ליצור אווירה נעימה ובטוחה ללומדים. אם נתקלתם בקבוצה כזו ואתם מבקשים להצטרף אליה, קראו את תיאור הקבוצה לפני שליחת בקשת ההצטרפות וודאו שהיא מתאימה לצרכים שלכם.

אפיקי מעבר מהאו״פ לאוניברסיטאות השונות בארץ

האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לסטודנטים חסרי תעודת בגרות ופסיכומטרי להתחיל את לימודיהם באו״פ ולעבור ללמוד באוניברסיטה באמצעות מסלולי מעבר על סמך הישגיהם בקורסים.

לכל אחד מהמסלולים דרישות משלו, סטודנטים שיעמדו בהם בהצלחה יכולים להירשם לאוניברסיטה ולהתקבל כסטודנטים מן המניין, ללא דרישת השלמה של בגרויות או פסיכומטרי.

אם ברצונכם להשתייך למסלול זה ולעבור מהאו”פ לאוניברסיטה אחרת, עליכם לעמוד בתנאי המעבר, לעקוב אחר זמני ההרשמה לאוניברסיטה שאליה אתם רוצים להירשם ולתאם את המעבר עם מרכז הרישום.

 

בהצלחה!