מתגעגעים לישיבה? תמיד רציתן להיות חלק מהשיחה על הלכות שבת ונאלצתן לפנות את הכלים ולהביא את הדגים לשולחן שבת?

יוצאים לשינוי גאה להציג את פתיחת בית המדרש הירושלמי בו ניפגש הנשים והגברים מידי שלישי בערב ונקיים לימוד יהודי פלורליסטי, נעסוק בנושאים שאולי לא נגענו בהם בעבר אבל אולי רצינו מאוד, נעשה הכרות מעמיקה עם דעות מגוונות בתוך העולם היהודי דרך טקסטים יהודיים “נוסטלגיים” (גמרא, מדרש, תנ”ך) וגם כאלה שכנראה לא פגשנו בבית ובישיבה (א.ד. גורדון, הוגים פמיניסטיים/ רפורמים ועוד).

בבית המדרש יתקיימו סדרות של 2-4 מפגשים, בכל סדרה נעסוק בנושא אחר הקשור לפילוסופיה, פסיכולוגיה, כלכלה, אתיקה, סוגיות חברתיות ומשפחתיות ועוד, דרך טקסטים של הגות, ספרות, שירה ומדרש.

בכל שבוע תתקיים הרצאה על ידי מנחה מצוין בתחומו, נלמד בחברותות, נקיים שיח פורה ונרחיב את הדעת ואת הלב.

בסדרה הקרובה בת ארבע מפגשים נדון בנושאים מרכזיים בפילוסופיה:

במפגש ראשון (20.4) נלמד על בחירה חופשית – מה זה אומר שיש לנו חופש בחירה, מה זה דורש מאיתנו, עד כמה רחוק אפשר ללכת עם זה בחיים שלנו ומהן הגבולות?

במפגש השני (27.4) נדבר על אלוהים – האם יש אלוהים ואיך אפשר לדעת? איך הקיום או חוסר הקיום של יישות עליונה משפיעה על משמעות החיים שלנו?

במפגש השלישי (4.5) נלמד על מוסר אישי – איך קובעים מה מוסרי ומה ראוי, מה המקורות המוסר ואלו סוגי מוסר קיימים?

במפגש הרביעי (11.5) נלמד על מוסר וחברה – מה גורם לחברה לקבוע נורמות וחוקים מוסריים מסויימים, כיצד התפתחה האמנה החברתית ובאיזו דרך אנו יכולים להשפיע עליה?

את הסדרה ינחה יהונתן זריצקי – מרצה על מוסר וחברה, עוסק בחינוך, הדרכה והוראה ב8 השנים האחרונות. “מוסר וחברה מאז ומתמיד היה נושא שמרתק ומרגש אותי. המהות של כל מה שאנחנו עושים על פני האדמה. ובכל זאת, זה כל-כך יומרני להרצות על נושא כזה, בטח כשיש כל-כך הרבה ללמוד יחד, להעמיק, ולהבין. אז אני מזמין אתכם/ן לעשות בדיוק את זה – בואו נשאל שאלות קשות יחד, נעמיק, נבחן את עצמנו אל מול זה, ונשתף את התובנות שלנו. מי יודע, אולי נצליח להבין ביחד לפחות חלק קטן מאיך החברה שלנו עובדת”.


מסגרת זמנים קבועה לערב שלישי שגרתי בבית מדרש: 

18:30: מינגלינג ונשנושים.
19:00: סבב הכרות ושיתוף תובנות וחוויות.
19:15: הרצאה
20:00: חברותות
20:30: הפסקה
20:45: התכנסות לדיון
21:15: סיום

ההרשמה מלאה, לא ניתן להירשם יותר. כדי לא לפספס פעילויות הקליקו כאן כדי להצטרף לקבוצת הוואטסאפ של הסלון הירושלמי