הישגי יוצאים לשינוי במדיניות ובפיתוח

רקע

בעקבות הפנמת הסכנה הכלכלית שהחברה החרדית במתכונתה הנוכחית מהווה למדינת ישראל, פיתחה המדינה שורה ארוכה של תוכניות סיוע להשלמת פערים עבור החרדים בשווי כחצי מיליארד שקל מידי שנה, הכוללים בין השאר:

 • השכלה: מסלול בגרויות בחינם, מסלולים מיוחדים לחרדים ב-19 מוסדות לימוד, מלגות לימודים במהלך התואר, הקלות בתנאי הקבלה וסיוע אקדמי.
 • צבא: השלמת לימודים במהלך שנת השירות האחרונה, הכשרה תעסוקתית לפני תחילת השירות ומיון מותאם.
 • תעסוקה: 11 מרכזי הכוון תעסוקתי ברחבי הארץ המספקים שירותי מיון והשמה, קורסי השלמת פערים, קורסים חינמיים ושוברים להכשרה מקצועית, מלגות לימודים וקיום להנדסאים, עידוד העסקת חרדים באמצעות מענקים למעסיקים ותמיכה ביזמים חרדים.

יוצאים לשינוי הוקמה על ידי יוצאות ויוצאים מהמגזר החרדי שהבינו ששלל המסלולים שנפתחו מדירים אותם משעריהם בגלל הסטאטוס הדתי שלהם. מצב זה אינו חוקי ואינו הוגן כלפי מי שבחרו לשנות את אורח חייהם ונאלצים להתמודדים עם אינספור אתגרים וכעת היה נראה שהמדינה הופכת למכשול נוסף בדרכם אל חירותם האישית.

אותם יוצאים פעלו לשינוי מדיניות ולפיתוח מענים גם לחרדים שאינם שומרים על אורח חיים חרדי כיום. ביוצאים לשינוי הוקמו צוותים שונים שהובלו כולם על ידי מתנדבים. הצוותים פעלו בכלל הגזרות הרלוונטיות כגון קשרי ממשל, צוותי השכלה, צבא, מחקר ותעסוקה שהחלו לפתח קשרים מול קובעי המדיניות וכן להשפיע על המדיניות עצמה באמצעות קשרי עבודה אלו. נכתבו ניירות עמדה, בוצעו מחקרים, הוקמה שדולה בכנסת והיוצאים הפכו אט אט לאוכלוסייה מובחנת שלה צרכים מובחנים שעל המדינה לתת עליהם את הדעת.

במסגרת הפעילות אף הוגשה "תביעת הליבה", תביעה שהוגשה ע"י 53 יוצאות ויוצאים בכדי להוביל לשינוי תודעתי ולתיקון האפליה ששררה כלפיהם. נוסף על כך יזמה העמותה עשרות כתבות על אפליית היוצאים ומפעילה לחץ על כלל הגורמים לשנות את המצב ולהחיל מדיניות שוויונית יותר. (לצפייה בשינויים שהובלו בסדר כרונולוגי, לחצו כאן).

כיום מפעילה העמותה מערך מדיניות ופיתוח הממשיך בהובלת השינוי מול קובעי המדיניות והגופים השונים ומתבסס יותר ויותר על עובדים בשכר המקדישים את מיטב זמנם לטובת יצירת השינוי עבור היוצאים והיוצאות.

השכלה

בתחום ההשכלה פעלה יוצאים לשינוי מול המל"ג והות"ת בכדי לוודא שתוכניות החומש אותם הם מפרסמים אחת לחמש שנים יכללו את כל בוגרי החינוך החרדי ולא רק את מי שמקיימים כיום אורח חיים חרדי. בעקבות פעילות זו, שכללה אינספור פגישות וניירות עמדה, בתוכנית החומש שפורסמה ב-2017 הוכנס סעיף מפורש הדורש שלא להפלות יוצאים בשאלה. כל מי שלמד במערכת החינוך החרדית מכיתה ט' ואילך, גם אם נשר מהלימודים לפני כיתה י"ב זכאי לסיוע זה.

מתוך תוכנית החומש לשילוב בוגרי החינוך החרדי של המל"ג

כתוצאה מכך נפתחו הזדמנויות חדשות עבור אוכלוסיית היוצאים מהמגזר החרדי בהובלת העמותה.

 • מלגת מרמנת – מלגת משרד החינוך לסטודנטים חרדים שינתה את הקריטריונים כך שתינתן לכלל בוגרי החינוך החרדי. זו הייתה הפעם הראשונה בה הקרטריון שונה לטובת היוצאים והיוצאות. לאורך השנים נסגרה המלגה אבל היא זו שפרצה את הדרך לשאר ההישגים השונים.
 • מלגות קמ"חקרן קמ"ח מפעילה עבור משרד החינוך את תוכנית המלגות לתואר ראשון שמטרתה לסייע לבוגרי חינוך חרדי להשלים את פערי ההשכלה אותם צברו במערכת החינוך החרדית. עד להתערבותה של יוצאים לשינוי לא יכלו יוצאים להגיש בקשה לקבלת המלגה. כיום המלגה פתוחה לכל בוגרי החינוך החרדי ללא התייחסות למצבם הדתי.
 • קדם מכינות – בעבר בכדי להתקבל לתואר ללא בגרות ניתן היה לעשות מכינה ישירות לתואר אולם לטובת קבלה למכינה היה צריך להשלים 17 יחידות בגרות. כאשר החל מפעל שילוב החרדים הוקמה ה"קדם מכינה" שאפשרה גם לחסרי בגרות ללמוד בקדם מכינה כ-3 או 4 חודשים ולאחריהם להכנס ישירות למכינה לתואר. בעקבות פעילות יוצאים לשינוי התקבל אישור מהמל"ג להקים קדם מכינות גם ליוצאים בשאלה. בעקבות דחיפתנו, כיום ישנם מכינות בכל רחבי הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת בר אילן, במכללת הדסה, במכללת ספיר, במכללת רופין ובטכניון.
 • סיוע אקדמי תוכנית החומש מפרטת את מגוון ההטבות להם זכאים בוגרי החינוך החרדי במהלך לימודים. להטבות אלו זכאים כלל בוגרי החינוך החרדי. במידה ואתם לומדים במוסד אקדמי מתוקצב תוכלו לפנות להנהלת המוסד ולבקש מהם לקבל את הסיוע הנ"ל. במידה ואתם נתקלים בקשיים או בבעיות אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע.
סיוע הניתן ליוצאים במוסדות המתוקצבים

צבא ושירות לאומי

הגוף הרשמי הראשון בישראל שכותב מדיניות מקיפה לטובת היוצאים בשאלה הוא צה"ל. המדיניות כוללת התייחסות מקיפה לצרכי היוצאים ומנסה להעניק לבעיותיהם פתרונות. לאורך השנים המדיניות מיושמת באופן חלקי בלבד אולם נגזרות ממנה כמה בשורות משמעותיות ליוצאים.

מתוך המדיניות הצה"לית לשילוב יוצאים בצבא

חשוב לציין כי גם בימים אלו מקיימת יוצאים לשינוי מגעים עם הגורמים הרלוונטיים השונים בצבא בכדי לשפר את איכות שירותם של בוגרי החינוך החרדי שלא יכולים להשתלב במסלולי שירות החרדים בגלל אורח חייהם שכבר אינו חרדי.

 • פרק משימה – משנת 2018 כל בוגרי החינוך החרדי זכאים לצאת לפרק לימודים של ארבעה חודשים בטרם השחרור. במהלך חודשים אלו ניתן להשלים בגרויות, להכנס למכינה או להשתלב בלימודי מקצוע. למימוש ההטבה יש לפנות למנהלת שילוב חרדים בצה"ל בהודעת וואטצאפ לטלפון: 052-545-4023
 • יציאה לפיקוד – מתוך הבנה שהקב"א והדפ"ר של חרדים וחרדים לשעבר אינו משקף נאמנה את יכולותיהם נכתבה מדיניות ייחודית להקלות במיצוי לקצונה המאפשרת ליוצאים לצאת לקורסי פיקוד על אף הנתונים הנמוכים. בכדי לצאת לפיקוד על המפקדים להוציא את החייל\ת כחריגים.
 • בודדים חסרי עורף משפחתי – תודות למדיניות שנכתבה לטובת יוצאי המגזר החרדי, כיום קיים בצה"ל הסטאטוס של חיילים בודדים "חסרי עורף משפחתי". כלומר, חיילים בודדים שמשפחתם עדיין גרה בישראל אולם לא תומכת בהם כלכלית.
 • יציאה לקורס תג"ת\ השלמת 12 שנו"ל – בוגרי חינוך חרדי רבים מסומנים במערכת הצבאית כבוגרי 12 שנות לימוד. כיום מכיר צה"ל בכך ש-12 שנות לימוד ישיבתיות עדיין לא מייתרות את הצורך בהשלמת פערים לימודיים ויוצאים המעוניינים לצאת לקורס יכולים לעשות זאת. במידה ואתם נתקלים בקשיים או בבעיות אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע.
 • שירות לאומי – כיום קיים מסלול ייחודי ליוצאים ויוצאות בשאלה המעוניינים לבצע שירות לאומי במסגרתו יזכו לדיור, הטבות מול הביטוח הלואמי וכן לשיבוצים בשלל היעדים השונים בהם ניתן לבצע את השירות. המסלול מתוקצב ע"י משרד הרווחה ונחשב למקיף ומספק מגוון מענים עבור היוצאים. למידע נוסף אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מערך ההכוון של יוצאים לשינוי כאן בלינק.

תעסוקה

אמנם יוצאים עדיין לא יכולים לקבל שירותים במרכזי הכיוונים השונים המיועדים עבור האוכלוסיה החרדית. הקריטריונים לקבלת התמיכה דרשו ועדיין דורשים קיום אורח חיים חרדי.

מתוך הוראות מנכ"ל משרד התעסוקה – 2017

אולם, לשמחתנו ובעקבות פעילותנו, בשנים האחרונות זרוע העבודה של משרד התעסוקה החלה להקצות משאבים לטובת אוכלוסיית היוצאים:

תקצוב

בעקבות פעילות ענפה מול הכנסת שכללה עשרות פגישות, הקמת שדולה וביצוע מעקב מתמשך וכן תודות לדחיפתה של ח"כ לשעבר ד"ר עדי קול ממפלגת יש עתיד, הוקצו לראשונה משאבים בוועדת הכספים לטובת היוצאים בשאלה. תקציבים אלו מאפשרים כיום את הפעלתם של המרכזים של יוצאים לשינוי וכן תוכניות מגוונות בעמותת הלל.