תיקון ליל שבועות

מהגרים בארצם!

הסלון של “יוצאים לשינוי” המיועד ליוצאות ויוצאי החברה החרדית, שמח ונרגש להזמין את כל הירושלמים והירושלמיות, מכל הסוגים והמינים, חובשי הכיפות וגלויי הראש, לתיקון ליל שבועות בנושא “הגירה פנימית בחברה הישראלית”.

אנו רגילים לדבר על הגירה כמעבר בין מדינות, אך גם בתוך החברה הישראלית עצמה ישנה תנועת הגירה פנימית בין חלקי החברה השונים – בין אם אלה יוצאי החברה החרדית המהגרים אל החברה הכללית, סטודנטית דור ראשון לאקדמיה שפורצת “תקרות זכוכית”, או בחור שגדל בפריפריה ועבר לגור במרכז.

התופעה של ההגירה הפנימית בחברה שלנו היא לפעמים ‘שקופה’ אך למעשה רחבה מאוד ויכולה לגעת ברבים מאיתנו.

השנה, תיקון ליל שבועות, בהובלת יוצאות ויוצאי החברה החרדית, יעסוק בשאלות החשובות האלה דרך מגוון תכנים מרתקים, הרצאות וסדנאות.

הנה הלו”ז המלא של הלילה:

22:30: התכנסות – עוגות גבינה וקפה בשפע רב. יהיו גם נשנושים מסוג פרווה וחלב מסוג טבעוני לטובת אוכלי הבשר הבשריים ולטובת הטבעונים.

23:00: תיקון ליל שבועות: פאנל בנושא “הגירה פנימית בחברה הישראלית” – זה האירוע המרכזי של הערב וחבל ברמת ה”ממש פספוס” לפספס אותו.

אנחנו רגילים לדבר על הגירה כמעבר בין מדינות. משרד העלייה והקליטה, סל קליטה, יום העלייה, כל אלו נועדו כדי לתמוך במהגרים, לרכך את נחיתתם ולשלב אותם בחברה הישראלית.

אך גם בתוך החברה הישראלית עצמה ישנן קבוצות של מהגרים. יוצאי החברה החרדית מהגרים אל החברה הכללית, והחוזרים בתשובה מהגרים אל החברה החרדית, שניהם שואפים להשתלב בחברה החדשה ולאמץ את אורח חייה.

יעקב פינק – יוצא בשאלה ואיתן אבנט – חוזר בתשובה, ישוחחו על המניעים לשינוי, על השונה והדומה בתהליכי יציאה וחזרה, ועל זרות ושייכות בחברה הישראלית.

בסוף הפאנל תהיה משבצת זמן לשאלות מהקהל. אפשר לרשום את השאלות כבר מעכשיו. הנה כמה מילים על כוכבי הפאנל:

יעקב פינק: גדל בבית חרדי בירושלים, יצא מהחברה החרדית בגיל 20 ומזה שנים הוא פעיל להעלאת המודעות לתנועת היציאה וכיום משמש כראש צוות ההדרכות ב”יוצאים לשינוי”.

איתן אבנט: מוסיקאי, בוגר מכללת רימון למוסיקה והאקדמיה למוסיקה ומחול, חוזר בתשובה, מתגורר כיום בנחלאות. מרצה במכללת שירת הלויים ומנחה מפגשים וסיורים של קבוצות. חילוניות בקהילות חרדיות.

00:30: לימוד ומעגלי שיח בקבוצות, בהובלת יוצאי החברה חרדית. יתקיימו שלוש קבוצות עם מנחים שונים ובנושאים שונים:

  • “הגירה כהזדמנות להתפתחות פנימית” – לימוד ושיח בנושא דרך טקסטים עבריים – בהנחיית שרית פשקוס.
  • “אל אשר תלכי אלך” – על הקשר בין הגירה, לאחריות חברתית או אישית – בהנחיית בר לוין.
  • “טקסט כבית” – התבוננות פילוסופית על הטקסט כביתו החדש של המהגר – בהנחיית אלי גולן.

01:30: סדנת מיינדפולנס, תנועה ופסיכולוגיה בדגש על “עבודה עם החלקים השונים בתוכי” – בהנחיית דנה ספקטור. נתחיל בתרגול שכולל תנועה, נשימה ותנוחות יוגה שונות. לאורך התרגול נעבור דרך חוויות של יציבות ותנועה, רוך וחוזק, התלהבות ושקט. דרך היוגה נפגוש בתוכנו מגוון איכויות וחלקים שונים של עצמנו. נסיים בתרגול מיינדפולנס, תשומת לב חומלת ובלתי שיפוטית לחוויות שמתרחשות בהווה.

אין צורך בניסיון קודם, התרגול מתאים לכולם ולכולן.

כדאי להצטייד בבגדים נוחים 😊


קצת על המנחים שלנו:

שרית פשקוס – יוצאת החברה החרדית. מנהלת פרויקטים, מנחת קבוצות ומרצה, מאמינה בשיח מחבר, בהידברות ובלראות את ה”כן”.

בר לוין – בוגרת החינוך החרדי. מטפלת שיאצו ומנחת סדנאות למיניות מיטיבה, מאמינה שהבסיס הראשוני לתחושת בית הוא הגוף.

אלי גולן – בוגר החינוך החרדי, בעל תואר ראשון במתמטיקה ובפילוסופיה ותואר שני בפילוסופיה. חוקר פנומנולוגיה של אֲחֵרוּת. (פנומנולוגיה היא זרם בפילוסופיה ששם את ההתנסות הסובייקטיבית במרכז).

דנה ספקטור – מורה מוסמכת ליוגה ופילאטיס מזה 10 שנים, תלמידה מסורה, בעלת סטודיו ירושלמי וסקרנית לתנועה ותודעה, וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה רפואית.


מועד האירוע: ליל שבועות (25.5) מהשעה 22:30 אל תוך הלילה.

מיקום האירוע: הרברט סמואל 2, ירושלים – הסלון של יוצאים לשינוי.

ההשתתפות באירוע היא ללא עלות אך כרוכה בהרשמה מראש.