זכויות יוצאי החברה החרדית בצבא

מדי שנה עולה מספר בוגרי החינוך החרדי המתגייסים לצה”ל, ובתוכם גם יוצאים בשאלה. לפי פרסום בעיתון הארץ – באוגוסט 18, מתוך 7,250 חרדים בצה”ל, כ-1,440 היו יוצאים בשאלה ששירתו ביחידות כלל צה”ליות. עם זאת, עד לאחרונה היוצאים בשאלה הופלו ולא קיבלו את הזכויות שיש לאחיהם החרדים. עבודה מאומצת של ‘יוצאים לשינוי’ הביאה לפיתוח תנאים וזכאויות שנועדו לסייע ליוצאים להתגייס ליעדים איכותיים ולצלוח את תקופה השירות הצבאי בצורה משמעותית ומותאמת לצרכי המלש”ב משלב הגיוס ועד השחרור. 

זה מה שמגיע לכם:

מיונים מותאמים ושיבוץהיות ומבדקי האיכות לא משקפים נכונה את יכולותיהם של בוגרי מוסדות החינוך החרדי. לעתים קרובות, הם אינם משובצים לתפקידים המתאימים את כישוריהם. לכן יבצעו יוצאים בשאלה מיונים מותאמים ותהיה עדיפות להתרשמות על בסיס ראיון אישי. כל יוצא בשאלה זכאי לשיחה עם קצין מיון על מנת שיתאפשר לו להשתבץ באופן פרטני ליעדים איכותיים. לרוב, לא תינתן משמעות לקב”א בעת שיבוץ בתפקיד במידה ותתקיים שיחה של המלש”ב עם קצין המיון. 

הכרה כ’חייל בודד’ – חייל שבעקבות יציאתו בשאלה אינו מקיים קשר עם משפחתו או שזו אינה מהווה עבורו תא משפחתי מתפקד, יוכר כחייל בודד ‘חסר עורף משפחתי’, באמצעות מחלקות הת”ש, כמפורט באתר צה”ל. במסגרת הכרתו יזוכה החייל בהטבות כלכליות- מענק חודשי בגובה דמי קיום טוראי, מענה דיור- באחת מהאפשרויות הקיימות: דירת אל”ח, אימוץ בקיבוץ, או השתתפות בשכ”ד וכן הטבות נלוות להן זכאים החיילים הבודדים- תווים לרכישת מזון לאורך השנה, תווי חג וסיוע כלכלי נוסף לפי הצורך. 

הקלות ביציאה לקצונה יוצא.ת בשאלה המשרתים בסדיר ומעוניינים לצאת לקורס קצינים לא ימדדו בנתוני האיכות האישיים אלא על סמך המלצות מפקדים ומבד”ק. ינתנו תנאים מיוחדים ליוצאים בשאלה המעוניינים לצאת לקורס קצינים לרבות אי ספירה לעניין האיכות בקצונה, בהתאם להנחיות מדור תכנון קצונה.
מימוש דרך שלישות היחידה והמלצת מפקדים אישיים. 

פרק משימה חייל שלמד במוסד חינוך חרדי בגילאי 18-14 ולא התגייס במסלול גיוס המיועד עבור המגזר החרדי, זכאי להטבות השלמת ההשכלה מטעם צה”ל בארבעת החודשים האחרונים לשירותם הצבאי. בהם יוכלו להצטרף למסלול השלמת בגרויות או רכישת מקצוע במכללות ובקורסים המאושרים בידי מנהלת החרדים, כפי שגם פורסם בYnet.
פרטים נוספים ומימוש באמצעות
מוקד הפניות המרכזי של המנהלת: 052-7708932

למימוש ההתאמות טרום גיוס יש להזדהות כבוגרי מוסדות החינוך החרדי באמצעות אישור לימודים רלוונטי ממוסד הלימודים בגילאי 14 עד 18 ולבקש, באמצעות לשכת הגיוס הרלוונטית ע”פ מקום המגורים, שיחה עם קציון מיון עוד לפני יום הגיוס.  

לפרטים נוספים, בירורים ואם נתקלתם.ן בקשיים במימוש התאמות וזכויות מסוימות- צרו איתנו קשר פה ונשמח לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם!