עושים תרבות ואמנות ביציאה

אחד העולמות שאנו היוצאים מחוברים אליו ביתר שאת הוא התרבות והאומנות.

במסגרת הסלון מתקיימים אירועי תרבות ואמנות מגוונים, המיועדים ליוצאים- הן כצרכני תרבות, והן כיצרני תרבות ייחודית, בתוך המרחב הישראלי.

אירועי התרבות מהווים גשר לעולם הרחב, ומטרתם חשיפה לתרבות הישראלית וצמצום פערים תרבותיים. במסגרת האירועים האלה, למשל, מתקיימות הקרנות סרטי “חובה”, חלוקת כרטיסים להצגות, מועדון ספרים, הרצאות בתחום, יציאה משותפת לסינמטק ועוד.

בתחום האמנות ניתן למצוא סדנאות וקורסי אמנות ייעודיים כגון כתיבה יוצרת, בימוי קולנוע, צילום סטילס, רישום, ספוקן וורד ועוד.

פעילויות אלו נובעות מתוך ההבנה שאנו, כמהגרים תרבותיים, יש מטען תרבותי מיוחד ויוצא דופן שנע בין שני העולמות- זה שגדלו בו, וזה שבחרו בו כבוגרים- וכל יוצא הוא יוצר בפוטנציה, בעל דנ”א תרבותי ייחודי. היוצאים פותחים צוהר ליצירה מיוחדת- יצירה של תרבות חדשה המורכבת מהשילוב של שני העולמות.

תהליך היצירה, בהכרח נוגע במקומות אישיים מאוד, ומחייב את היוצר ליצור שיח ודיאלוג עם עצמו. יצירה של תרבות היא אחת הדרכים לבצע עיבוד רגשי של תהליכים נפשיים. מעבר להעצמה אישית, ומעבר להתנסות עם תחומי תרבות ואומנות שונים, הסדנאות האלה מעניקות מגוון רחב של כלים ודרכי ביטוי. כמעט מכל הסדנאות יש תוצרים- חומרים שניתן להציג בפרהסיה, המבטאים את התהליך העוצמתי של היציאה בשאלה. היכולת לתרגם את התהליכים הללו לייצוג ממשי, שמייצר מפגש עם המציאות, מאפשרים גם סוג של דיאלוג קבוצתי, בשלושה מישורים- בתוך הקבוצה עצמה שבמסגרתה מתרחשת היצירה, מול מעביר הסדנא (שלרוב גם הוא עצמו יוצא העולם החרדי), והחוצה- לקהל הרחב.

אנו רואים ביצירות אלה גם חלק חשוב מיצירת שינוי שיח- שינוי בתפיסה של קהילת היוצאים, גם כלפי עצמה, וגם כלפי חוץ, בשיח הישראלי.